SON DAKİKA

Magazincir – En Güncel Magazin Sitesi

Gamze Lim “İnsanların Hayatlarına Dokunabilmek İstiyorum..!” – Röportaj

Magazincir.com ailesi olarak, Gamze Lim ile en merak edilenleri konuştuk. Özel röportajımız haberin devamında…

Gamze Lim “İnsanların Hayatlarına Dokunabilmek İstiyorum..!” – Röportaj
Bu haber 15 Nisan 2017 - 11:07 'de eklendi ve 6.575 kez görüntülendi.

Gamze Lim’i takip edenler biliyordur. Fakat bir de senden Gamze Lim kimdir ? Sorusunun cevabını duymak isteriz.
Gamze Lim, müzik aşkının yanı sıra doğa ve hayvan sevgisiyle dopdolu yaşayan, güne gülümseyerek uyanan, hayata ve dünyaya dair umudunu ve iyi niyetini hep diri tutan, arkadaş ilişkileri ve vefa duygusu güçlü, hayvanlara, çocuklara ve kim olursa olsun şiddete, adaletsizliğe ve haksızlıklara hassas ve duyarlı, sporu seven, su sporları ve kar kayağı yapan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olmasının yanı sıra 4 sene opera şan eğitimi alarak hayat yolu tercihini müzik tarafından seçmiş ve bu uğurda şimdiye dek çok mücadele vermiş, çabalamış, biraz inatçı, biraz kaderci kişiliği ve ailesinin de desteği ile müzik hayatında bugüne kadar müzikal anlamda içine sinen, kıymetli çalışmalar yapma şansı yakalamış ve bundan sonrasında da aynı çizgide gidebilmeyi, müziğini paylaşarak insanların hayatlarına bir şekilde dokunmayı amaçlayan aynı zamanda bir anne ve müzisyen olan, en basit ve net olarak kendini bir dünya insanı olarak gören İstanbul doğumlu ve aile geçmişi eski İstanbul’lu olan bir ailenin kızıdır.

Biraz uzunca oldu ama, bence insanlar geçmişleri, bugünleri, geleceğe bakışları, duygu merkezleri, ilgi alanları, işleri ve karakterleri, bütün bunlar ve daha fazlasıyla bir kimlik; bir kişiliktir. 🙂

Öncelikle müzik kariyeriniz nasıl başladı ?
Müzik kariyerim 3-5 yaşlarında büyüklerime şarkı söylemeye çalışıp, ne olacaksın sorusuna “şarkıcı olacağım” diyerek başladı desem yanlış olmaz ama şaka bir yana ciddi anlamda müzik kariyerime başlamam lise çağlarında aynı zamanda aile dostumuz olan bir süre önce yitirdiğimiz değerli müzik üstadımız sevgili Melih Kibar’ın Etiler’deki müzik stüdyosunda piyanosunun başında şarkılar söyledikten sonra kendisinin “bırakın artık bu kızı istediği yolda ilerlesin o yukarıdan mezun olarak gelmiş” demesiyle start aldı.

Timur Selçuk Çağdaş Müzik Merkezi kurucu öğretmenlerinden çok değerli opera sanatçımız Müjgan Özçay tarafından dört senelik opera – şan eğitimim ve doğal bir okul olan Melih Kibar stüdyolarında kendisinin her konudaki büyük desteği, öğreticiliği ve şans tanıması ile hem şarkı yazmayı, hem de söylemeyi tecrübelenerek birçok çalışmaya da imza atma şansına sahip oldum. Müzik hayatımın ilk yıllarında ardı ardına hem çok özel hem de çok farklı tecrübeler edinerek değerli çalışmaların parçası olma şansı yakaladım. Sevgili hocam Müjgan Özçay’ın önerisiyle Eurovision Türkiye finalleri için Timur Selçuk ekibine son anda geri vokal olarak girdim ve inanılmaz bir tecrübe oldu bana. Hemen ardından ses rengimin lirik ve temiz olması sebebiyle ve yorum kabiliyetimden dolayı yine sevgili hocamın önerisiyle özel bir tango albüm projesinde 6 eser yorumladım. Çok değerli Ahmet Güvenç ve yine kaybettiğimiz müzik üstadımız Selmi Andak projesi olan Tango albümde ben henüz doğmadan seneler evvel yazılmış eserlere ilk kez can veriyor olmanın büyük  heyecanı yanında böyle farklı bir projede gencecik yaşımda solist olarak yer alabilmek de bambaşka tecrübeler kazandırdı. Bu albüm maalesef piyasaya sunulmayan özel bir çalışmaydı.

Müzik hayatımın ilk temel taşı ise sevgili Melih Kibar’ın Yadigar albümünde ve Budda Bar albümlerinde yer alan Mesaj adlı eseri yorumlamam oldu. Mesaj ile bugüne dek pekçok projede yer aldım ve hala yeni projelerde yer almaya devam ediyorum. Kendisine bu değerli eserini yorumlama şansı ve onurunu verdiği için minnettarlığım sonsuz. Nurlar içinde ışıklarla yatsın… Müzik kariyerim böyle değerli çalışmalarla başladı. Melih beyin son yıllarında kendisiyle çalışabilme şansı ve mutluluğunu yakaladığım ve stüdyosunda birçok jingle, dizi, film soundtrackleri ve çeşitli vokal çalışmalarında bulunduğum için inanılmaz gururlu ve mutluyum…

6 adet eser de imzanızın bulunduğu Gamze Lim Rockmania adlı yeni bir albüm çalışması yaptın. Peki albümünün, gerçek anlamda istenilen başarıya ulaştığını düşünüyor musun ?
Başarı görecelidir tabii nerden, nasıl baktığınıza, hangi değer ile ölçüldüğüne göre değişir… Albümümü uzunca bir sürede tamamen kendi imkanlarımla ve ailemin maddi manevi büyük özverileri ve destekleriyle hazırladım. Toplam 14 eserden oluşan albüm de 6 eserde söz yazarı olarak ve İllüzyon da ise Burak Saltan ile birlikte besteci olarak imza attım. Çok özenerek hazırladığım Rockmania albümü çok değerli müzisyen ve müzik yazarının eserleri ve müzik sektörünün değerli isimleriyle çalışılarak tamamlandı. Yaklaşık 40 müzisyenin emeği ile kaydedildi. Gerçekten büyük bir emek. Herkesin yüreğine sağlık tekrar. Yapım aşamasında ve sonrasında ise birçok haksız sıkıntı ve problemlerle duraklatılarak askıya alınan ama hiçbir zaman heyecanını kaybetmeden, aynı özen ve enerjiyle kaldığı yerden devam ettirilerek bitirilip tamamlandı. Sırf buradan bakarsak bile böyle bir çalışmayı tamamlayıp, sonuca ulaştırmak ve piyasaya dinleyicilerle buluşturabilmek başlı başına bir başarıdır.

Diğer bir başarı ise albümü dinleyen herkesin rock müziği sevsin sevmesin, genç yaşlı her jenerasyondan insanın albümü gerçekten samimi olarak sevmesi. İnanın bu müthiş bir duygu! Tabii ki beğeni ve tercihlerine göre favori şarkılar değişse de albümü genel anlamda sevmeleri kendilerine göre birşeyler bulmaları çok önemli bence. İşte bu benim başarmak istediğim bir şeydi. O yüzden zaten çok sevdiğim rock soundlardan oluşan ama Rock, Pop-Rock, Country, Rock’n Roll ve Orient-Rock tarzlarında birbirinden farklı enerjilere sahip, keyifle dinlenebilecek çok renkli bir albüm oluşturdum. Tabii daha yolun çok başında Rockmania. Digital olarak tüm dünyada 100’ün üzerinde müzik platformunda dinleme ve satışta olan Rockmania için satış ve popülerlik anlamında bir değerlendirmede bulunmak için de çok erken. Tanıtım çalışmalarına dahi daha yeni başladık. Ama Türkiye haricinde Rusya, Uzak doğu, Amerika, Kanada dahil birçok ülkeden indiriliyor ve dinleniyor olması da diğer sevindirici unsur. Benim için gerçek başarı işte bu, maddi başarı en son gelir.

Uçurtma ve İyi Günler Sevgilim adlı eserlerine 1 ay ara ile klip çekimi gerçekleştirdin. Peki 3.klip çalışmalarına başladın mı?
İlk video klip çalışmam Uçurtma içindi. Enerjisi ile çok sevdiğim şarkılardandır. Uçurtma video klibini uzun yıllar Avustralya’da yaşamış, özellikle reklam ve aksiyon filmlerinde fx çalışmalarla isimlerini duyurmuş yönetmen arkadaşlarım sevgili Cem Özel’in destekleri ve sevgili Tarkan Özel’in yönetmenliğinde çekilmişti. Görüntü yönetmenliğini ise Savaş Ekşioğlu yaptı.Keyifli ve farklı bir çalışmaydı, tamamıyla greenbox çekildi. Çok büyük bir emek ile 3 aylık bir çalışma sonucunda yayına çıktı. Albüm için güzel bir çıkış oldu.  Gerçekten çok güzel ilgi ve izlenme aldık. Bir ay sonrası ise bambaşka bir enerjide olan İyi Günler Sevgilim ‘e video klip yayınladım. Yönetmenliğini Bora Demiroğlu arkadaşımızın yaptığı hatta klibi bir hediye olarak çekmeyi teklif ettiği için de bu kadar kısa arayla yayınladığım bu video klipte şarkıyı albümde 9 düzenlemesi ve 2 şarkıda söz ve bestesiyle büyük katkısı olan Burak Saltan ile düet yapmıştık. İyi Günler Sevgilim video klibi de şarkının enerjisiyle doğru orantılı olarak keyifli görüntülerle, çok da eğlenerek tamamlandı. Uçurtma ve İyi Günler Sevgilim için emeği geçen herkese tekrar çok teşekkür ediyorum buradan. 3. klip çalışmam için birkaç alternatif var yapmak istediğim. Biri sosyal sorululuk projesi olarak kalpten istediğim çok özel bir proje. Henüz ön fikir ve planlama aşamasındayız.. Umarım en kısa zamanda gerçekleştirebilirim.

Tarzınız rock müziği ve sizce rock müzik günümüzde hak ettiği yerde mi ?
Aslında bu durum zaman içerisinde inişli çıkışlı bir seyirde. Kimi zaman yükselişte, kimi zaman gerilemede. Çok kemik bir kitlesi olduğu da bir gerçek. Genel müzik piyasası içerisinde rock müziğin Türkiye’de de dünyada da kimi seneler kimi dönemlerde oldukça parladığını görüyoruz. Kimi dönemlerde de biraz kabuğuna çekilip kemikleşmiş dinleyici kitlesine kadar geriliyor. Müziğin değeri anlamında ise bence popüler müzikten daha fazla değer ve saygı görüyor. Soundları eskimiş dahi olsa keyifle ve tutkuyla dinleniyor. Dünyada ve Türkiye’de pek çok çeşitte rock müzik tarzları var bu anlamda Türk rock müzik şarkıcı ve gruplarının çeşitliliği de bence gayet iyi. Daha çok festival daha çok rock müziği konuk eden programlarla desteklenmeli ve dinleyicisiyle buluşması sağlanmalı kesinlikle. Bir de radyoların türk rock müziğine biraz daha yer ayırmalarını gönülden arzuluyorum.

Özellikle ülkemizde rock müziği icra eden isimler arasında, müziğini beğendiğin veya idolüm dediğin kişi var mı?
İdolüm diyebileceğim tek bir kişi değil ama takip edebildiğim kadarıyla Türk rock müziği deyince günümüzden ve yakın geçmiş dönemden kah müziğini, yorumunu beğendiğim, kah tarzını, tavrını, hayata bakışını, kah da yazdığı sözleri, enerjisini, sahne duruşunu ve ses rengini  beğenip o yönüyle takdir ettiğim çok sanatçı var. Takdir etmesini alkışlamasını da bilmek gerek. Cem Karaca, Cahit Berkay, Barış Manço, Şebnem Ferah, Erkin Koray, Athena, Barış Akarsu, Haluk Levent, Pamela, Teoman, Yasemin Mori, Yavuz Çetin, Erhan Güleryüz- Ayna grubu, Özlem Tekin, Model, Mor ve Ötesi, Emre Aydın, Hayko Cepkin, MFÖ, Vega ve kalemini çok beğendiğim albümde 5 şarkımın da sözlerini yazan 2 de albümü olan sanatçı arkadaşım Tezer Soykök ilk aklıma gelenler.. Kaybettiğimiz değerlerimizi de burdan tekrar saygıyla anıyorum.. Işıklar içinde olsunlar. Rock müziği haricinde de Sezen Aksu, Nilüfer, Ajda Pekken, Sertap Erener, Burcu Güneş, Demet Sağıroğlu, Funda Arar, Hadise gibi ve daha onlarcasını sayabileceğim takdir ettiğim çok sanatçımız var. Ve yeni jenerasyondan da çok yetenekli arkadaşlarımız kardeşlerimiz hızla yükseliyorlar. Müziğe gönül vermiş tüm sanatçılarımıza, müzisyenlere ve bu yolda ilerleyen herkese sevgilerimi yolluyorum.

Boş zamanlarını nasıl değerlendirirsin? Olmazsa olmazların nelerdir?
Boş zamanlarımın çoğu mutlaka köpeklerim yani dört ayaklı çocuklarımla geçer. Onlarla ilgilenmek benim için büyük bir keyif ve mutluluk. Hava güzelse onları alıp sahile gitmek en çok tercih ettiğim şey. Çünkü deniz kenarında olmak da olmazsa olmazlarımdan. Deniz kenarında, denizde olmak, doğada zaman geçirmek bana çok iyi geliyor. Tabii ki aileyle, dostlarla, arkadaşlarla zaman geçirmek de benim için terapi gibi. Sevdiklerimle olmak olmazsa olmazlardan.

Genç bir şarkıcı olarak, ilerleyen zamanlar da müzik kariyerinde, kendini nerede görüyorsun ?
İlerleyen zamanlarda da müzik kariyerimde gururla bahsedebileceğim, keyifle dinlenecek ve izlenecek eserlere imza atmak istiyorum. Hayat boyu bir şekilde müziğin içinde olmayı diliyorum. Ama müziğin keyifli yönünde kalarak. Müzik sektörü gerçekten dışardan göründüğü ışıklı yanının haricinde oldukça stresli ve yıpratıcı bir sektördür. Bu kadar hassas bir ruha sahip olup böylesi stresli zor bir sektörde yaşamak müziğe ve müzisyene büyük haksızlık. Ben olabildiğince keyfini çıkarmak, çeşitli özel projelerde müziğimle birilerine, bişeylere fayda sağlamak, seslendireceğim yada yazacağım eserlerle insanların hayatlarına dokunabilmek istiyorum.

Peki, müzik haricinde ileriye dönük bizimle paylaşmak istediğin farklı projelerin var mı ?
Dediğim gibi sosyal sorumluluk anlamında birçok proje var kalbimde yapmak istediğim. Kimisi planmala aşamasında kimisi de sadece düşüncede henüz. Bunları zamanı gelince tek tek gerçekleştirmek istiyorum. Madem insanların gözleri önüne izlenebilir dinlenebilir birşeyler yapıyoruz; müziğimle, yaptığım video kliple, ropörtajla bir şekilde seslenebilme, dinlenebilme ve izlenebilme şansına sahip olduğumda, sadece kendi müziğimle ön planda olmak değil, müziğimle beraber başka bir şeye daha hizmet etmek istiyorum. Bunu bir insanlık borcu olarak görüyorum. Ama küçük ama büyük bir şekilde topluluklara ulaşabilen herkesin, yaptığı işi bir araç olarak görüp insanlığa hizmet edecek hissiyat ve arzuda olması gerektiğini bu sayede pekçok konu ve soruna dikkat çekebileceğini düşünüyorum. Hepimiz aynı dünyanın parçasıyız ve bu bizim insanlık borcumuz.

Son olarak buradan sizi yakından takip edenlerinize neler söylemek istersin ? ☺
Öncelikle albümü sevip dinleyen, paylaşan, beğeni ve destekleriyle, mesajlarıyla beni mutlu edip yaptığım müzikte cesaretlendiren herkese, destekleriyle yanımda olan bütün dost ve arkadaşlarıma ve bu ropörtajı tesadüf eseri görüp okuyan her birinize sevgi ve selamlarımı yolluyorum. Hayat boyu enerjiniz hep yüksek, sevgileriniz güçlü olsun… Daima müzikle 😉

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER